דף הבית · המגזין ·עשורים בקעקועים

המגזין

עשורים בקעקועים

צאו איתי למסע שיספק לכם מבט על הטרנדים שעשו את עולם הקעקועים בעבר לפי עשורים.

1910-1920

בתחילת המאה העשרים, קעקועים היו מחזה נדיר מאוד ורוב האנשים המקועקעים היו מלחים ואנשי קרקס. המלחים היו מתקעקעים בנמלים אליהם היו מגיעים והקעקועים אותם עשו סימנו את אורך הדרך אותה עברו. לדוגמה, קעקוע של סנונית סימן שהמלח עבר למעלה מ-5000 מיילים במסע שלו. צב סימן כי המלח עבר את קו המשווה במהלך המסע. אנשי הקרקס המקועקעים היו מביאים דוגמאות מרחבי העולם והציעו לבאי הקרקס להתקעקע גם הם.

1920-1930

גם בשנות ה-20 מראה קעקועים היה נדיר מאוד. באותן שנים, איפור קבוע הפך לפופולרי מאוד, בעיקר בעקבות הטרנדים שסחפו את הוליווד.  השם שנוצר לקעקועים באותן שנים היה רע. מירב המקועקעים היו מלחים ואנשי קרקס כמו בעשור הקודם אך אליהם הצטרפו גם עבריינים וחסרי בית שהפכו את הדעה הרווחת על קעקועים לשלילית. בשל כך, הנשים שעשו איפור קבוע, שנחשב לקעקוע גם כן, לרוב הסתירו את זה מסביבתן.

1930-1940

מגמה מעניינת בשנות השלושים הייתה אנשים שקיעקעו את מספר הביטוח הלאומי (המקבילה האמריקאית למספר תעודת זהות) שלהם על גופם בארצות הברית על מנת לזכור אותו. מעבר לאותם אנשים, מרבית המקועקעים היו עדיין מלחים, אנשי קרקס ועבריינים.

1940-1950

בעשור הזה הצבע נכנס לסיפור ועולם הקעקועים קיבל דחיפה רצינית. הרבה בזכות נורמן קית' קולינס, הלוא הוא סיילור ג'רי המפורסם. הסטייל של ג'רי התבטא בצבעים עזים, הצללות ודוגמאות פין אפ. הוא הרבה לקעקע בקבוקי אלכוהול, נחשים, חתולי בר, סנוניות, קוביות, סכינים, רובים, קוביות ועוגנים. העיצובים של ג'רי הם על זמניים ועד היום תוכלו לראות אותם על הרבה אנשים. מעבר לכך, בשנים האלו גם קעקועים פטריוטיים ובנושאי צבא היו נפוצים מאוד בשל מלחמת העולם השנייה שהתחוללה בעשור הזה.

1950-1960

תדמית הקעקועים עברה שינוי נוסף ובשנות ה-50 הם היוו מעין סימן לגבריות וקשיחות. גם איש המרלבורו שהיה האייקון האולטימטיבי של "הילד הרע" דיגמן קעקוע על גב כף היד. באותם שנים מחקרים עדיין ניסו למצוא קשר בין נראות האדם לבין התנהגות עבריינית, מה שהפך אנשים מקועקעים לקורבנות לקונספציות. באותן השנים קעקועים של ספינות ועוגנים וקעקועי חזה היו פופולריים במיוחד.

1960-1970

בשנות ה-60 הייתה התפרצות הפטיטיס בניו יורק שבה האשימו את מכוני הקעקועים שלכאורה לא שמרו על היגיינה. לכן, באותו עשור אנשים רבים נמנעו מלהתקעקע. אבל לא כולם נמנעו מקעקועים, במיוחד הסלבריטאים שזכו להתקעקע אצל לייל טאטל האגדי. שבין לקוחותיו המפורסמים נמנים שר, ג'ו בייקר וג'ניס ג'ופלין. באותן שנים קעקועי גולגולות היו פופולאריים במיוחד ורוכבי אופנוע נצפו איתם. קעקועים פטריוטיים איבדו מאוד מהפופולאריות שלהם בעקבות מלחמת ווייטנאם שעליה הייתה ביקורת ציבורית רחבה.

1970-1980

העשור שהביא את הקעקועים אל המיינסטרים סופית. עולם הקעקועים עבר מלהיות נחלת החיילים והמלחים לנחלת הכלל. באותה תקופה הפכו לפופולאריים גם שרוולים וקעקועים שהתפרשו על כל הגוף והעיצובים הפכו למסובכים יותר.

1980-1990

מילת המפתח בשנות ה-80 הייתה מרד. עשור פרוע שבו סצנת הרוק חגגה ומעריצים רצו להידמות כמה שיותר לאלילים שלהם, שהיו מקועקעים כמובן

1990-2000

באותם שנים הטרנדים נעו בהתאם לקעקועים של הסלבריטאים הגדולים. הקעקוע הפופולרי ביותר באותו העשור היה קעקוע של חוט תיל סביב היד, זאת בזכות פמלה אנדרסון שעליה היה הקעקוע הזה. מעבר לחוט התיל גם אותיות יפניות, פרפרים, כוכבים, יין ויאנג וכמובן קעקועי טרייבל.

2000-2010

קעקועי גב תחתון לנשים הפכו לפופולאריים במיוחד בעשור הזה. העיצובים נותרו דומים לאלו שהיו נפוצים בשנות ה-90 אך מיקום הקעקועים על הגוף השתנה.

2010-2020

עיצובים מינימליסטים הפכו לפופולאריים במיוחד וגם קעקועים בסגנון מיקרו ריאליסטי, ריאליסטי וטראש. המגמה הכי מזוהה עם העשור היא קעקועי האצבעות שנהפכו לנפוצים מאוד בקרב נשים.